Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Pogaduszki forumowiczów - na luzie, swobodnie, na poważnie i na niepoważnie:)
Regulamin forum
Regulamin. Ważne, pamiętaj: Nowi użytkownicy (świeżaki) nie mogą umieszczać na tym forum odnośników wcześniej, niż po napisaniu co najmniej 15 postów w różnych dyskusjach o wnętrzach (będą one usuwane).
kasztanek
Zaglądacz forumowy
Posty: 49
Rejestracja: śr cze 17, 2015 5:40 pm

Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: kasztanek »

Planujemy budowę domu, ale nie wiem, czy decydować się na budowę tradycyjną, czy skorzystać z projektów, jakimi są domy drewniane z bali. Kosztowo w zależności od projektu podobnie, ale jak komfort mieszkania? Czy ktoś może ma dom z bali i może podzielić się opinią?
Pan Strach
siedemosiemdwa
Forumowy ekspert
Posty: 958
Rejestracja: czw lut 14, 2013 2:33 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: siedemosiemdwa »

Mi się bardzo podobają domy z drewna. Tylko wydaję mi się, że te murowane są jednak trwalsze. Ale to chyba najlpiej byłoby skonsultować z ekspertem.
AlaKawa
Bardzo stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: ndz wrz 04, 2016 8:27 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: AlaKawa »

Na pewno zarówno jedna jak i druga opcja mają swoje wady i zalety. Jednakże jeśli postawimy na dom, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak klimatyzator lg. Dzięki niemu bowiem nawet przy bardzo wysokich temperaturach nie odczujemy upału w domu, a co więcej nie będziemy musieli się obawiać także o negatywny wpływ tego urządzenia na środowisko.
Majeczkaa
Bardzo stały bywalec
Posty: 423
Rejestracja: pt gru 11, 2015 10:12 am

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: Majeczkaa »

Ja prowadzę firmę budowlaną i powiem Ci, że to zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Jako osoba, która prowadzi budowy i wie, że wiele problemów jest ze sprzątaniem (można o tym poczytać na przykład tu husqvarnacpcom/pl/wsparcie/informacje-dla-prasy/jak-ciac-beton-zeby-nie-kurzylo/ ) to bardziej polecałbym opcję domu z drewna, bo w ten sposób można zdecydowanie szybciej przeprowadzić cały proces budowy, a dodatkowo mi osobiście domy drewniane podobająsię dużo bardziej niż klasyczne domy, ale co kto lubi
kapitalna
Forumowy ekspert
Posty: 523
Rejestracja: pn lip 15, 2013 5:19 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: kapitalna »

Dla mnie tylko tradycyjny. Marzy mi się nowoczesny dom, z tarasem, dużym ogrodem a może i basenem. Jak przeglądałam gotowe projekty domów to właśnie takie domy widziałam. Razem z mężem planujemy prędzej czy później rozpocząć budowę i wiem już dokładnie gdzie kupię dla nas projekt. Nie widzę sensu przepłacać i zamawiać indywidualny skoro te gotowe są tak różnorodne i skrupulatnie przygotowane. A do tego w rozsądnych cenach.
Leosia
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: pn gru 13, 2021 7:12 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: Leosia »

Bez względu na to jaką technologią będziecie budować dom, bez projektu budowlanego się nie obejdzie. By dom spełniał nasze oczekiwania trzeba przejrzeć dość sporą ich liczbę i wybrać ten , który będzie się pokrywać z naszymi marzeniami i wyobrażeniami o nowym domu. Szukajcie więc projektu a na pewno go znajdziecie. Zajrzyjcie na stronę pracowni Mg Projekt - https://www.mgprojekt.com.pl/ , można tam prócz świetnego projektu budowlanego otrzymać darmowy pakiet projektów dodatkowych takich jak projekt altany czy projekt ogrodzenia. To bardzo duże oszczędności - koszt tych projektów to ok. 2 tys. zł .
niewazne
Bardzo stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: czw sty 22, 2015 8:21 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: niewazne »

Chyba na początku na projekcie, tzn jaki dom ma być, napewno szukać i porównywać ceny ekip, materiałów itd. później wykończenie, nie wszystko musi być od razu no i trzeba iść na kompromis niestety. Pewnie większość z nas musiała zrezygnować z pewnych rozwiązań o których marzyła planując własny dom.
Największą oszczednoscia na budowie jest robocizna. Budując samemu to oszczednosci 100tys do 200tys. W zaleznosci od metrażu. Nie kazdy ma w pracy placone od godziny. Sporo osob pracuje 8 godz i reszte dnia maja wolne. Mozna naprawde samemu wiele zrobic.
Poza tym trzeba liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć. Porównywać technologie, parametry i ceny. I wybierać rozsądny kompromis.
Dużo mozna zaoszczędzić również na wykończeniu. Polecam na przykład projektowanie łazienki zamówić sobie w Leroy Merlin, jego cena jest odliczana potem od zakupu materiałow do remontu. No i oczywiscie, że mozna łazienkę zaprojektować samodzielnie. Moim zdaniem lepiej jednak z projektantem, bo doradzi jak to zrobić tanio i aby wygladała dobrze.
Ciechanowska
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: śr gru 15, 2021 12:43 am

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: Ciechanowska »

W budownictwie obowiązują zasady projektowania budynków, więc zanim zdecydujesz jaki budynek budować przegadaj tą sprawę z architektem, nawet jak planujesz kupić gotowy projekt. Żeby mieć swoje spojrzenie na budowanie poczytaj też o tych zasadach. Znajdziesz je na akademickim portalu Notatek.pl na którym studenci zamieszczają różne ważne materiały z zajęć na uczelni. https://notatek.pl/budynki-i-pomieszczenia
Arek454
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: sob lip 10, 2021 6:03 pm

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: Arek454 »

Do budowy domu należy się odpowiednio przygotować i przede wszystkim zwrócić więcej uwagi na aspekty finansowe. Dlatego od samego początku można zaoszczędzić wybierając gotowe projekty domów na przykład z biura projektów Archon i też wziąć pod uwagę koszty takiej budowy. Tym bardziej, że akurat u nich można dokupić w dobrej cenie aktualny kosztorys na dany kwartał. Dzięki czemu jednak łatwiej będzie się Wam trzymało budżetu. No i jaka opcja bardziej Was interesuje parterówka, czy może jednak dom piętrowy? Pozdrawiam!
asieczek
Świeżak na forum
Posty: 2
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 8:28 am

Re: Budowa domu, tradycyjny czy z drewna?

Post autor: asieczek »

jeśli nie chcecie wydawać za dużo na swój pierwszy dom to rzuccie okiem na temat bliźniaków. https://togethermagazyn.pl/dlaczego-war ... ewelopera/ Ich cena jest znacznie niższa niż domu wolnostojącego, a naprawdę można się poczuć jak u siebie a nie jak w mieszkaniu w bloku - dla mnie to jest świetna alternatywa zamiast małego mieszkania.
ODPOWIEDZ