Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Różne porady forumowiczów: domowe, wnętrzarskie, życiowe, firmowe itp. Szukasz rady - znajdziesz. Masz wiedzę? - Podziel się
Do poczytania: Budżet domowy pod obstrzałem
Regulamin forum
Regulamin. Ważne, pamiętaj: Nowi użytkownicy (świeżaki) nie mogą umieszczać na tym forum odnośników wcześniej, niż po napisaniu co najmniej 15 postów w różnych dyskusjach o wnętrzach (będą one usuwane).
malwa
Bardzo stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw sty 28, 2016 4:42 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: malwa »

Nie wiem, może budowa być droższa niż zakładał projekt jeśli użyjesz innych droższych materiałów niż zalecane? Nie wiem, głowy nie dam bo aż tak dobrze się na tym nie znam. Kupiłam projekt od biura projektowego https://housecollection.pl/ i teraz szukam ekipy która mi go zbyduje i na tym praktycznie kończy się moja rola :D
Pan Strach
Hyorin
Forumowy ekspert
Posty: 858
Rejestracja: pn mar 03, 2014 7:19 am

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: Hyorin »

Oczywiście, że może, np. jeżeli badania geotechniczne będą źle przeprowadzone i jednak konieczne będzie użycie ścianek szczelnych, których używa się na podmokłych gruntach, więcej o nich w tym miejscu, czego plan nie zakładał.
kapitalna
Forumowy ekspert
Posty: 527
Rejestracja: pn lip 15, 2013 5:19 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: kapitalna »

Ciężko zawsze na 100% powiedzieć, my jak budowaliśmy dom to kwota z kosztorysu pokryła się z rzeczywistymi wydatkami. Wybieraliśmy z oferty na projekty domów Archon+, bardzo polecam to biuro projektowe. Możesz wybierać spośród 2 tysięcy projektów, 30 lat zajmują się projektowaniem dlatego doświadczenie mają ogromne i potrafią sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. W kosztorysie umieszczają rozliczenie kosztów na dany kwartał roku, jak najbardziej się da aktualnie.
Arek454
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: sob lip 10, 2021 6:03 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: Arek454 »

Oczywiście, że tak tymbardziej teraz kiedy ceny materiałów naprawdę szaleją. Odnośnie skutecznej hydroizolacji dla fundamentów to zdecydowanie polecam zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez Icopal u których znajdziecie skuteczne systemy z gwarancją na okres 99 lat i pod stałą kontrolą Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Dlatego jak szukać najwyższej jakości to na pewno u nich, tym bardziej że po prostu potrafią konkretnie doradzić.
niewazne
Bardzo stały bywalec
Posty: 389
Rejestracja: czw sty 22, 2015 8:21 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: niewazne »

Może mieszkam w innej PL, ale np.wedlug wyceny ze stycznia 2021 membrana ventia q kosztowała by mnie 1435zl...dwa tygodnie temu zapłaciłem za nią 1135zl...gdzie podwyżka?? Wszyscy piszą stał podrożała 100%..200%...w styczniu 2021 płaciłem 3,75zl/kg...w czerwcu 2021 musiałem dokupić i zapłaciłem 4,74zl/kg....gdzie te 100 czy 200%???beton b25 początek marca 2021 303 zl/m3...początek lipca 2021 303 zł/m3... Jak czytam te komentarze że ludzie nie budować sie, że domy będą ludzie nie dokończone sprzedawać to aż mnie skręca...ile np. tej stali na dom potrzeba? Budowa od zawsze była niewiadomą pod względem kosztów, w sensie że nie idzie wycenić na sucho 350 tysi i tyle wyjdzie zawsze są koszty niespodzianki...Sami się napędzamy...a jako ciekawostka, bodajże w 2007/2008 jak teść budował dom to raz że trudno było kupić np. materiał na ściany a jak już kupił to cena wtedy była 16,50zl za bloczek...
https://spwik.com.pl/materialy-budowlan ... szczedzic/

Polecam na pewno wejść sobie na stronę. Jest kilak porad jak zaoszczedzić na drożejących materiałach budowlanych.
mieciu
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: wt lut 23, 2021 7:58 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: mieciu »

na pewno budowa jest droższa niż kosztorys przedstawia. Nie znam nikogo co wybudowałby taniej niż zakładał.
Onstek
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: wt mar 30, 2021 9:34 am

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: Onstek »

Robilam kilka wycen szkieletu w roznych firmach. Ku mojemu zdziwieniu parterowy jest ok 50-100 tys tanszy bo w pietrowym liczą powierzchnię netto a nie użytkowa. W pietrowym jest drozszy strop, drogie sufity poddasza, schody, i wcale nie taki tańszy fundament bo pod cięższą konstrukcję. W parterowym masz poddasze nieużytkowe na graty.

Od siebie polecam jeszcze zamontowanie stropodachu https://www.meblox.com.pl/papa-bitumicz ... ci-montaz/ Rozwiazanie to bęzie o wiele tańsze niż dachowka.
Martis04
Bardzo stały bywalec
Posty: 283
Rejestracja: pn cze 27, 2016 7:47 am

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: Martis04 »

Niestety bardzo często tak właśnie jest i trzeba się z tym liczyć. W większości przypadków do kosztorysu dodaje się jakieś 20%.
Gemma
Stały bywalec
Posty: 197
Rejestracja: pt mar 18, 2016 9:42 am

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: Gemma »

Na pewno warto, zanim zdecydujemy się na budowę zapoznać się z całą dokumentacją odnośnie gruntu. Opinie geotechniczne wykonują specjalne firmy, tutaj jest nieco więcej na ten temat https://faar.pl/kto-wykonuje-opinie-geotechniczne. Po takim badaniu można dopiero ocenić, czy inwestycja się opłaca.
tinaK
Świeżak na forum
Posty: 0
Rejestracja: czw paź 31, 2013 8:01 pm

Re: Czy budowa domu może być droższa niż zakładał projekt?

Post autor: tinaK »

Ceny różnych materiałów budowlanych na spokojnie można sobie sprawdzić tutaj https://budujmy.eu/pl/products/ceresit- ... -1727.html . Macie tam bowiem namiar na sklep online, w którym można się naprawdę kompleksowo zaopatrzyć. Propozycji jest sporo. Rozejrzyjcie się tam na spokojnie.
ODPOWIEDZ