Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Aranżacja kuchni, meble, wyposażenie. Kuchnia urządzana nowocześnie, tradycyjnie, w drewnie, stali, metalu, na kolorowo lub w barwach sterylnych. Z nutką polotu! AGD, RTV, krzesła, szafki i wszystko to, co dotyczy meblowania kuchni. Rozmowy, pytania, porady.
Regulamin forum
Regulamin. Ważne, pamiętaj: Nowi użytkownicy (świeżaki) nie mogą umieszczać na tym forum odnośników wcześniej, niż po napisaniu co najmniej 15 postów w różnych dyskusjach o wnętrzach (będą one usuwane).
Awatar użytkownika
kalioppe
Forumowy ekspert
Posty: 636
Rejestracja: ndz lis 18, 2012 4:13 pm

Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: kalioppe »

To chyba jeden z największych dylematów wszystkich osób urządzających własne kuchnie. Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii? Z którym urządzeniem najlepiej się Wam pracuje?
Pan Strach
Awatar użytkownika
Dorota40
Forumowy ekspert
Posty: 600
Rejestracja: wt paź 23, 2012 7:28 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: Dorota40 »

Ja mam gazową, sprawdza się normalnie - na elektrycznej też zdarzyło mi się gotować, ale powiem bez bicia, że indukcyjnej nie miałam nigdy i nawet nie wiem na jakiej zasadzie to działa..
Przybliżysz?
Czas i tak upłynie.
Awatar użytkownika
kalioppe
Forumowy ekspert
Posty: 636
Rejestracja: ndz lis 18, 2012 4:13 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: kalioppe »

W domu mam gazową i jest ok. U siostry często korzystam z indukcyjnej. Płyta działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Cewki umieszczone w płycie oddziałują na magnesy w garnkach i dzięki temu powstaje ciepło. W związku z tym korzystając z niej, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie garnki. Model mojej siostry ma tendencję do przegrzewania się, co jest dość kłopotliwe, ale może to feler tej konkretnej kuchenki, nie wiem.
Awatar użytkownika
Forek25
Zaglądacz forumowy
Posty: 22
Rejestracja: wt lis 13, 2012 1:17 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: Forek25 »

Na indukcyjnej potrawy szybciej się grzeją. Zastanawia mnie opłacalność takiej inwestycji tj ile taka kuchnia rzeczywiście ciągnie prądu.

Ja mam gaz ryczałtem więc nie opłaca mi się gotować z użyciem prądu.
Z resztą same kuchenki indukcyjne są dużo droższe od gazowych czy elektrycznych.
katarynka
Bardzo stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: pt sty 11, 2013 4:27 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: katarynka »

ja mam normalną kuchenkę gazową i jestem już przyzwyczajona, a co do tych płyt mam takie mieszane uczucia wynikające z praktycznego korzystania, co np. w przypadku, gdy coś mi wykipi obawiam się, że ciężko będzie od razu pościerać gorącą płytę, co innego w przypadku tych płyt indykcyjnych, ale tak czy siak sobie to średnio wyobrażam w praktyce
Pumpilka
Bardzo stały bywalec
Posty: 378
Rejestracja: pt gru 21, 2012 3:31 pm
Lokalizacja: Polska, Anglia, Ameryka - gdzie mnie rzuci:)

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: Pumpilka »

My kupowaliśmy jakiś czas temu płyty gazowe (zostawiam adres do opinii: sklepyagd.pl/18890/), i osobiście uważam, że są bardzo wydajne,
i chyba nie zamieniłabym ich na indukcyjne,
choć ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów:) :lol:
Awatar użytkownika
Meble-Bogart.pl
Stały bywalec
Posty: 199
Rejestracja: wt lis 06, 2012 10:10 am
Kontaktowanie:

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: Meble-Bogart.pl »

Porównując płyty indukcyjne i kuchenki gazowe trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników
czas przygotowania potrawy (może najlepiej sprawdzić na czajniku pełnym wody) x czas x koszt prądu/gazu i wtedy realnie możemy obliczyć jak nam się to opłaca.
katarynka
Bardzo stały bywalec
Posty: 311
Rejestracja: pt sty 11, 2013 4:27 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: katarynka »

tylko problem powstaje...gdzie to sprawdzić jeśli dopiero przymierzamy się do zakupu? :P podejrzewam, ze żaden sklep nie udostępnia takiej możliwości ;)
Wszystkodlawnetrza
Zaglądacz forumowy
Posty: 96
Rejestracja: pt paź 26, 2012 1:03 pm
Lokalizacja: Polska - mam na forum nadprzyrodzone moce:)

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: Wszystkodlawnetrza »

Tzn podłączyć na pewno w paru sklepach można - w końcu sa kontakty:)
Tyle o gotowaniu choćby wody w garze to raczej można zapomnieć:)
Awatar użytkownika
kalioppe
Forumowy ekspert
Posty: 636
Rejestracja: ndz lis 18, 2012 4:13 pm

Re: Płyta indukcyjna, gazowa, czy elektryczna?

Post autor: kalioppe »

No zużycie prądu faktycznie jest spore przy indukcji. I jeśli coś wykipi, można od razu pościerać, ale płyta i tak nie załącza się od razu. No i nie pamiętam, czy już o tym wspominałam, ale dochodzi jeszcze możliwość przegrzania. Jeśli płyta się przegrzeje, znów trzeba trochę odczekać przed ponownym uruchomieniem. To tyle jeśli chodzi o minusy.
ODPOWIEDZ