Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Altanki, domki ogrodowe, wiaty, zadaszenia, place zabaw dla dzieci i inne elementy małej architektury ogrodowej. Co wybrać, czego unikać, jak stawiać przed domem różne niespotykane cuda. Rozmowy.
Obrazek
Regulamin forum
Regulamin. Ważne, pamiętaj: Nowi użytkownicy (świeżaki) nie mogą umieszczać na tym forum odnośników wcześniej, niż po napisaniu co najmniej 15 postów w różnych dyskusjach o wnętrzach (będą one usuwane).
Pumpilka
Bardzo stały bywalec
Posty: 378
Rejestracja: pt gru 21, 2012 3:31 pm
Lokalizacja: Polska, Anglia, Ameryka - gdzie mnie rzuci:)

Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Post autor: Pumpilka »

Czy budując na działce domek letniskowy można go wpisać jako tzw. małą architekturę ogrodową? Chodzi mi o to żeby nie płacić od tego extra podatku skoro domek będzie wykorzystywany tylko do własnych celów.

?
Pan Strach
Awatar użytkownika
Dorota40
Forumowy ekspert
Posty: 600
Rejestracja: wt paź 23, 2012 7:28 pm

Re: Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Post autor: Dorota40 »

Chyba to raczej nie przejdzie, a duży będzie ten domek?
Myślę że jak sąsiedzi zobaczą to zaraz doniosą że stoi coś na działce, a od tego trzeba już podatek zapłacić.
Awatar użytkownika
Aleksandra
Forumowy ekspert
Posty: 668
Rejestracja: wt paź 23, 2012 7:27 pm

Re: Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Post autor: Aleksandra »

Mi też się wydaje, że podatek trzeba będzie zapłacić, choć czytałam kiedyś że ksiądz, który w Świebodzinie postawił kilkudziesięciometrową figurę Chrystusa zapisał to swobodnie w urzedzie jako "mała architektura ogrodowa" ha. Więc może i Tobie się uda:)

A tak serio - jak duży ma być ten domek?
Jak chcesz postawić coś ciekawego to niezłe sa ]domki na kołach - tu masz adres od producenta, na taki domek nie trzeba miec nawet pozwolenia na budowę itd, dostaje się gotowy domek na działce, a dzięki temu że ma koła, to nie jest typową nieruchomością i też nie trzeba przechodzić z jego budową urzędowej papierologii.
Taki pomysł.
RudaMaryla
Zaglądacz forumowy
Posty: 60
Rejestracja: śr sty 08, 2014 7:49 pm

Re: Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Post autor: RudaMaryla »

Domek holenderski albo przyczepa campingowa - nic nie płacisz. W przeciwnym wypadku podatek od nieruchomości Cię nie ominie, zwłaszcza, że jak to u nas bywa - sąsiadom twój domek na pewno się nie spodoba. Ale, domki rekreacyjne są niezbyt duże, jest więc szansa na niski podatek.
Awatar użytkownika
kalioppe
Forumowy ekspert
Posty: 636
Rejestracja: ndz lis 18, 2012 4:13 pm

Re: Domek letniskowy jako mała architektura ogrodowa?

Post autor: kalioppe »

No niestety, takie kombinowanie nie przejdzie.
Jako małą architekturę można traktować np. takie szklarnie: ogrodosfera.pl/szklarnie-ogrodowe, czy zadaszenia w ogrodzie. Nawet niektóre altany ciężko podciągnąć pod tę definicję. Według prawa budolanego obiekt, który ma dach i ściany to budynek, także domku letniskowego przed tym nie wybronisz.
ODPOWIEDZ