Budować dom czy kupić mieszkanie?

Pogaduszki forumowiczów - na luzie, swobodnie, na poważnie i na niepoważnie:)
Regulamin forum
Regulamin. Ważne, pamiętaj: Nowi użytkownicy (świeżaki) nie mogą umieszczać na tym forum odnośników wcześniej, niż po napisaniu co najmniej 15 postów w różnych dyskusjach o wnętrzach (będą one usuwane).
Anita12
VIP na forum. Użytkownik najwyższy rangą.
Posty: 1251
Rejestracja: czw sty 24, 2013 1:55 pm

Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: Anita12 »

Które rozwiązanie ma więcej zalet waszym zdaniem?
Mamy życiowy dylemat, bo kredyt trzeba wziąć na ten cel tak czy siak.
Pan Strach
Kawowa
VIP na forum. Użytkownik najwyższy rangą.
Posty: 1273
Rejestracja: sob maja 18, 2013 7:43 am

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: Kawowa »

Jeśli czujesz się na siłach i masz warunki, na przykład własną ziemię, to buduj dom.
Nic ci nie zastąpi możliwości spędzania letnich dni we własnym ogrodzie.
Tu masz najciekawsze projekty niedużych domów: dobredomypl/projekty/projekty-do-120-mkw/ - jak przeanalizujesz ich kosztorysy, przekonasz się, że ich budowa nie będzie kosztowała więcej niż zakup wygodnego mieszkania w mieście.
Awatar użytkownika
Brodacz876
Zaglądacz forumowy
Posty: 87
Rejestracja: pt cze 20, 2014 12:11 pm

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: Brodacz876 »

Kup sobie dom z rynku wtórnego :D
O wiele bardziej jest to opłacalne niż np budowa nowego, masz wszystko od ręki za mniejszy koszt ;)
siedemosiemdwa
Forumowy ekspert
Posty: 958
Rejestracja: czw lut 14, 2013 2:33 pm

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: siedemosiemdwa »

Jeśli chodzi o dom to uważam, że jednak lepiej jest budować od postaw, a nie kupować z rynku wtórnego. A na pytanie czy lepiej jest kupować dom czy mieszkanie to każdy już musi rozpatrzeć we własnym - finansowym zakresie. Kredyty mieszkaniowe są teraz dość opłacalne, ale to i tak wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. Dom jest zawsze lepszą opcją, ale jednak nie każdego na budowę czy kupno gotowego stać.
Awatar użytkownika
kangurka
Forumowy ekspert
Posty: 709
Rejestracja: śr lut 20, 2013 10:29 am

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: kangurka »

Zależy co kto lubi i komu na czym zależy. Ja wolałabym chyba kupić gotowy niewielki dom z fajną działką.
Awatar użytkownika
kalioppe
Forumowy ekspert
Posty: 636
Rejestracja: ndz lis 18, 2012 4:13 pm

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: kalioppe »

Ciężko powiedzieć, sporo zależy od indywidualnej sytuacji.
Ja np, na tym etapie mojego życia nie jestem gotowa na dom.
Chętnie kupiłabym natomiast mieszkanie w Łodzi . Na moje potrzeby zupełnie by wystarczyło i jestem pewna, że świetnie bym się odnalazła w takich wnętrzach :)
annna
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: pt maja 23, 2014 2:49 pm

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: annna »

Z budową domu jest nieco problemów, trzeba się trochę na tym znać i mieć czas na doglądanie budowy
i załatwianie mnóstwa pozwoleń, zezwoleń itd....
Budowa zazwyczaj trwa co najmniej kilka miesięcy, a czasami i lat.
A mieszkanie po prostu wybierasz, na przykład na targach nieruchomości
płacisz i wprowadzasz się . :)
Załączniki
7cdbxxyy.jpg
7cdbxxyy.jpg (18.79 KiB) Przejrzano 4329 razy
designerka
Forumowy ekspert
Posty: 919
Rejestracja: wt lip 22, 2014 7:40 am

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: designerka »

Uważam, że jeśli kogoś stać na dom, to powinien go kupować, a nie mieszkanie. Życie bez sąsiadów nad głową i pod stopami jest łatwiejsze. Jeśli już miałabym kupować dom, to wolłabym z rynku pierwotnego. Nowe zawsze lepsze.
Awatar użytkownika
Zbig55
Bardzo stały bywalec
Posty: 206
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:27 am

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: Zbig55 »

Lubisz kosić trawę, odśnieżać, naprawiać płytki, rozpalać piec to dom. No chyba, że na bogato będzie ogrodnik, instalacja c.o bezobsługowa to tez dom. :)
Kobite
Bardzo stały bywalec
Posty: 284
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:48 am

Re: Budować dom czy kupić mieszkanie?

Post autor: Kobite »

Zbig55 pisze:Lubisz kosić trawę, odśnieżać, naprawiać płytki, rozpalać piec to dom. No chyba, że na bogato będzie ogrodnik, instalacja c.o bezobsługowa to tez dom. :)
To też nie do końca tak działa. Dom to pewnego rodzaju wolność, ale z drugiej strony pracujesz w centrum Wrocławia a dom masz na obrzeżach lubisz codziennie 2,5h spędzać w drodze do pracy i z powrotem? Mi np. bardzo podobają się mieszkania zlokalizowane w takich miejscach jak osiedle Słoneczny Ołtaszyn we Wrocławiu. Ja osobiście akurat nie bardzo widzę sens poświęcać czas na wspomniane koszenie trawy i tego typu czynności. Dom jak najbardziej, ale to na emeryturze do tego czasu w mieszkaniu świetnie dam sobie radę.
ODPOWIEDZ